Це не випадковість: Сергій Рахманін про зрив спецоперації з арешту «вагнерівців»

Це не випадковість: Сергій Рахманін про зрив спецоперації з арешту «вагнерівців»

Влада була змушена визнати, що спецоперація щодо «вагнерівців» проводилась, і що її проведення санкціонувалося вітчизняним керівництвом. ТСК ще до появи розслідування «Bellingcat» оприлюднила звіт, в якому неохоче визнала, що українські розвідники дійсно планували спецзахід, спрямований на «контрольоване переміщення» 33 російських найманців, причетних до воєнних злочинів на території України, а згодом дата проведення операції була перенесена з 25 на 30 липня. Без вичерпних відповідей залишилося три запитання — чи був свідомий витік інформації, якщо так, — то хто саме його здійснив, і чим керувався ініціатор. Про це заявив член комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки, народний депутат від фракції «Голос» Сергій Рахманін.

Вимушені одкровення нарешті поклали край нескінченній черзі заяв про те, що операції взагалі не було або це була операція російських спецслужб. Саме так донедавна коментували «вагнергейт» офіційні представники влади й члени парламентської ТСК. Визнання очевидного сталося під тиском громадськості й почасти було зумовлено розслідуванням «Bellingcat».

Передбачаючи зміст звіту журналістів-розслідувачів, ТСК (абсолютна більшість яких є членами фракції «Слуга народу») спробувала зіграти на випередження й (як змогла) подбала про збереження обличчя влади. Сергій Рахманін вважає, що зрив операції не був збігом обставин чи наслідком успішної роботи російських чи білоруських спецслужб.

«Сам факт відтермінування спецзаходу українських розвідників, котрий визнається навіть ТСК, фактично поставив операцїю на межу зриву. Тодішній очільник ГУР МОУ Василь Бурба вже публічно визнає, що він попереджав керівництво про ризики відтермінування. Але є підстави припустити, що після ухвалення рішення про перенесення дати операції стався витік інформації.

Він, власне, і призвів до затримання найманців співробітниками КДБ Білорусі і подальшої передачі їх до РФ. Чому версій щодо можливого «зливу» не було у звіті «Bellingcat»? «Bellingcat», як будь-яка спільнота розслідувачів, здебільшого спирається на інформацію, що отримує або з відкритих джерел, або від безпосередніх учасників подій», — наголосив народний депутат.

Свої версії журналісти вибудовували, зокрема, на фактажі, що отримували під час розмов із українськими розвідниками й російськими найманцями. Кількість осіб, що могла достеменно знати про можливий витік інформації, надто обмежена, аби розслідувачі навіть теоретично могли дотягнутися до носіїв подібних знань, наголосив Сергій Рахманін.

Натомість розслідування «Bellingcat» містить натяк на витік інформації. Спираючись на розмови із бойовиками «Вагнера», журналісти вказують, що після затримання найманців одразу почали «колоти» на причетність до можливого заколоту проти режиму Лукашенка.

«Що, скоріше за все, сталося. Хтось в українській владі був зацікавлений у тому, щоб операція не відбулася. Щоб не зірвати запланований режим припинення вогню на Донбасі. Щоб уможливити чергову зустріч у «нормандському форматі». Щоб взагалі зайве не дратувати Кремль. Мета — поставити операцію на стоп і, одночасно, зняти відповідальність за її зрив і передчасно не дратувати росіян.

Як це зробити? Спочатку з’явилося рішення про відтермінування спецзаходу. А потім хтось з українського боку телефонує довіреній особі в Білорусі й підкидає інформацію про російських найманців, котрі планують заколот проти Лукашенка. Після цього зрив операції виглядає як наслідок пильності білоруських спецслужб. І довести причетність українських посадовців до провалу української розвідки стає практично неможливо», — вважає Сергій Рахманін.

Найбільш прикрим є те, що розвідники ГУР МОУ, які розробили і майже втілили цю блискучу спецоперацію в життя, на сьогодні звільнені зі служби і навіть не мають охорони.

Народні депутати фракції «Голос» Сергій Рахманін та Роман Костенко неодноразово зверталися до ТСК у цій справі з вимогою надати розвідникам охорону, але, вочевидь, влада не вважає безпеку захисників держави пріоритетом.

Підписуйся на нашi

ще новини