Українці здаватимуть кров за євростандартами: у зручному для них місці, а не за пропискою, — Ольга Стефанишина про новий законопроект

Українці здаватимуть кров за євростандартами: у зручному для них місці, а не за пропискою, — Ольга Стефанишина про новий законопроект

Коротко:

Законопроект 3648 вводить європейські стандарти здачі та перевірки донорської крові, дозволяє здавати кров там, де зручно, а не за місцем прописки, створює електронний реєстр регулярних донорів. Ці та інші зміни дозволять пацієнтам у критичній ситуації не шукати донорів, а вчасно отримати якісну та безпечну кров.

Детально:

Нині в Україні втричі менше крові, ніж рекомендує ВООЗ. Щороку її кількість зменшується щонайменше на 20 тисяч донацій. Пошук термінових донорів — це ситуація, з якою щодня стикаються сотні родичів та близьких пацієнтів. Попри таку нестачу, щороку значні обсяги крові та її компонентів утилізуються через бракування або закінчення термінів придатності. Головні причини такої ситуації — відсутність сучасного контролю якості, погана координація між регіонами та низька культура добровільного регулярного донорства.

Ольга Стефанишина, депутатка фракції «Голосу», спільно з колегами Комітету з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування зареєструвала законопроект 3648 «Про донорство крові та її компонентів». Мета змін, які він містить, — щоб кожен українець вчасно міг отримати якісні та безпечні компоненти донорської крові у достатній кількості. Ухвалення цього закону — один з пріоритетів євроінтеграційних зобов’язань України.

Що пропонує законопроект:

1) Донорська кров буде якісною та безпечною: її перевірятимуть та контролюватимуть за євростандартами. Буде відновлено ліцензування всіх закладів, які працюють у системі крові, — його здійснюватиме компетентний орган. Він також відстежуватиме увесь шлях крові від донора до кінцевого пункту призначення, фіксуватиме всі несприятливі реакції під час донорства, переливання чи переробки крові. Безпосередньо на місцях кров також буде контролюватися — за кожною операцією з переливання крові чи її компонентів спостерігатимуть незалежні кваліфіковані фахівці.

2) Розвиток системи крові базуватиметься на безоплатному добровільному донорстві, як це відбувається у всіх розвинених країнах. Регулярні донори свідомо обирають рятувати людські життя, слідкують за своїм здоров’ям та постійно перевіряються. За даними ВООЗ, такий вид донорства втричі знижує рівень інфікування крові. До розвитку системи регулярного донорства тепер можуть будуть залучені громадські організації.

3) Донорство стане доступнішим. Закон скасовує норму, яка дозволяє здавати кров виключно за пропискою. Дозволить бути донорами іноземцям та людям з тимчасовою посвідкою на реєстрацію.

4) Система крові стане керованою та ефективною. Вона матиме чіткий розподіл функцій на трьох рівнях: національному, регіональному та госпітальному.

5) У лікарнях не буде дефіциту чи надлишку крові. Приватні заклади зможуть працювати на рівних умовах з державними, натомість повинні будуть забезпечувати лікарні кров’ю та її компонентами. Експорт компонентів та препаратів крові стане можливим лише після повного забезпечення національної потреби. Також приватні плазма-центри будуть зобов'язані купувати надлишки крові у державних центрів за ринковою ціною.

6) Буде створено реєстр донорів крові як складової частини eHealth. Система крові буде інформатизована та інтегрована у загальну систему охорони здоров’я. Це дозволить оперативно знаходити донорів та дізнаватися про наявні у них тимчасові чи постійні протипоказання. Також система дозволятиме простежити шлях донацій — маршрут кожної одиниці крові від донора до точки призначення, з’явиться зворотній зв’язок із донором, якщо в нього буде виявлено інфекцію чи захворювання при перевірці крові.

Пряма мова Ольги Стефанишиної, народної депутатки фракції «Голосу», авторки законопроекту:

— Кров — це завжди про життя. Якщо крові немає, шансів вижити — нуль. Сотні хворих на рак, породіль, воїнів та учасників важких ДТП щодня потребують крові. Але чинна система крові не може їм допомогти. Цей закон не змінювався останні 25 років, як і сама система крові. Ми змінюємо закон фактично вперше за часів незалежності, щоб нарешті система крові почала працювати для пацієнта. Якісно та ефективно. Безпечно та скоординовано. Рятувала життя, а не відправляла родичів шукати волонтерів, здавати кров.

Підписуйся на нашi

ще новини

Приєднатися до партії

Ви можете нам допомогти фінансово

Призначення платежу (ОБОВ’ЯЗКОВО ЗГІДНО ЗРАЗКУ НИЖЧЕ)
Одержувач: Політична партія Голос
МФО банку: 380805
Код ЄДРПОУ партії: 39651598
Рахунок отримувача: U A 3 2 3 8 0 8 0 5 0 0 0 0 0 0 0 0 2 6 0 0 5 6 4 3 6 9 7
АТ «Раффайзен Банк Аваль»

Для фінансової підтримки від фізичних осіб
+; 4; ПІБ; дата народження (у форматі ДД.ММ.РРРР); адреса проживання; ідентифікаційний податковий номер; внесок на підтримку політичної партії Голос

Для фінансової підтримки від юридичних осіб
+; 3; найменування юридичної особи; юридична адреса ; Код ЄДРПОУ; внесок на підтримку політичної партії Голос

Щиро дякуємо за Ваше бажання фінансово підтримати партію Голос!