Питання імпорту електроенергії є критично важливим у наших реаліях, — Інна Совсун пояснила чому
В умовах браку пікової потреби генерації — імпорт електроенергії з ЄС є вкрай важливим. Однак Європа досі вивчає наслідки збільшення продажу для своїх споживачів. Про це розповіла народна депутатка «Голосу», членкиня комітету ВР з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Інна Совсун.
«Питання імпорту електроенергії зараз в наших умовах є критично важливим. У нас знищена половина пікової потреби генерації. До цього піку ми поки не дійшли — немає сильних морозів, бо коли буде великий мінус, нам суттєво не вистачатиме електроенергії.
Для його збільшення є кілька факторів стримування. З одного боку, немає рішення з боку ЄС збільшити обсяг дозволених перетинів в наших лініях електропередач. Вони досі вивчають це питання і переживають, що якщо в нас буде критична ситуація (і є висока ймовірність, що це трапиться), як це вплине на сусідні держави на технічному рівні», — пояснює народна депутатка.
Однак і з українського боку є проблема — обмеження в ціні. Воно негативно впливає насамперед на бізнес, який потребує імпорте електроенергії для свого функціонування, а отже — економічного зростання в державі.
«Є проблема з українського боку, бо у нас є обмеження ціни. В Європі електроенергія «стрибає» в ціні залежно від генерації і потреби. Тобто може бути дорожче, коли її потрібно імпортувати. І тут питання до регулятора: якщо бізнес хоче купувати дорожче, то чому ми їм забороняємо?
Самозабезпечення альтернативними джерелами (генератори, панелі) — для бізнесу це час і ризики через обстріли. Великі компанії змушені зупинятися чи зменшувати виробництво, бо їм бракує електроенергії, яку міг би покрити імпорт», — резюмує представниця «Голосу».