
Нове керівництво СБУ хоче зберегти інструменти тиску на бізнес, — заява Олександри Устінової
Попри передвиборчі обіцянки президента Володимира Зеленського, призначений ним керівник Служби безпеки України Баканов заявив про доцільність зберегти саме ті невластиві СБУ функції, які завжди використовувались для тиску на бізнес.
«Те, що сказав керівник СБУ, просто не відповідає дійсності. Підрозділи у сфері боротьби з корупцією, організованою злочинністю та контррозвідувального захисту економіки ніколи не займалися боротьбою з тероризмом і наркоторгівлею. Зате — неодноразово фігурували в центрі корупційних скандалів та широко відомі блокуванням роботи компаній або й цілих напрямків. Очевидно, нове керівництво Служби не хоче втрачати ці можливості», — пояснила народна депутатка від «Голосу» Олександра Устінова.
Вона нагадала, що на ліквідації цих підрозділів наполягають як українські, так і міжнародні експерти, а головне — це одна з обіцянок нової влади.
«Цього дуже давно чекає бізнес, щоб мати можливість планувати свій розвиток в Україні. В тому числі міжнародні інвестори, для яких тиск правоохоронців — це «червоне світло». Цього очікує новий прем'єр-міністр України Гончарук, це обіцяв виборцям президент Зеленський. Фракція «Голосу» вже зареєструвала у Верховній Раді відповідний законопроект. Пане Баканов, ви один проти суспільства. Корупційні підрозділи СБУ мають бути і будуть ліквідовані», — заявила Устінова.
Внесений «Голосом» законопроект №2090, яким має розпочатись реформа спеціальних органів України, передбачає, зокрема, скорочення невластивих функцій Служби безпеки України у сфері боротьби з корупцією, організованою злочинністю та контррозвідувального захисту економіки держави, а також ліквідацію відповідних підрозділів СБУ.
Функціональні обов’язки цих підрозділів дублюють аналогічні функції Державного бюро розслідувань України, Національного антикорупційного бюро України, а також Національної поліції України та Державної фіскальної служби України, а невластиві повноваження дозволяють посадовцям і оперативним співробітникам СБУ зловживати оперативними та контррозвідувальними заходами: «прослушкою», агентурою, залученням до спецоперацій, таких як обшуки у форматі «маски-шоу», делегуванням своїх представників для роботи у держорганах формально для запобігання порушенням, а по факту — для розстановки своїх «смотрящих» і вимагання хабарів за замовчування злочинів.